Zníženie vysokého krvného tlaku je veľmi dôležité…

Aj vás trápia občasné výkyvy tlakových hodnôt alebo patríte k tým, ktorí s ním majú problémy dlhodobo? V tom prípade vám možno nás príspevok pomôže. Povieme vám totiž, ako je možné docieliť zníženie krvného tlaku, ktorý je chronicky vysoký alebo len dočasne zvýšený. Rovnako sa dočítate, čo vlastne spôsobuje jeho zvýšenie, ako zmeniť životný štýl a stravovanie, ale aj to, ako môžete skončiť, keď si tento stav nebudete riešiť.

fonendoskopHypertenzia alebo vysoký tlak sa najčastejšie týka starších ľudí, ktorí už svoj organizmus resp. srdcovocievny systém zaťažili viac ako mladší. Aj keď je pravda, že problémy môžu postihnúť aj mladšie ročníky, väčšinou ale nepredstavujú dlhodobé problémy. Vysoký tlak môže byť nebezpečný, ba až smrteľný, preto je veľmi dôležité jeho znižovanie. Ide totižto o ochorenie ciev a srdca. Konkrétne v dôsledku viacerých vplyvov dochádza k zužovaniu ciev, v ktorých prúdi krv. Čím viac sa cievy zúžia, tým rýchlejšie prúdi vaša krv v nich, čo teda pôsobí na vyšší tlak, ktorý sa odrazí aj v obyčajnom domácom tlakomeri. Z toho vyplýva, že väčšiu prácu musí vynaložiť aj vaše srdce, čo ho veľmi zaťažuje. Preto sa snažte o zníženie vysokého krvného tlaku v každom prípade. Dôsledky sú však oveľa vážnejšie a viac o nich vám povieme nižšie.

Ako vysoký tlak odhaliť?

Nie je to ťažké, aj keď najlepšie ho vie odhaliť lekár pomocou špeciálnych krvných a iných odborných vyšetrení. Príznaky, ktoré naznačujú, že to, čo vaše ťažkosti spôsobuje, je práve táto diagnóza, sú rôzne. Nie všetky zmienené sa objavujú u každého s týmto ochorením. Najčastejšie sa ľudia s vysokým tlakom sťažujú na bolesť hlavy a v hrudi, na búšenie srdca, na poruchy videnia, občasné zmeravenie prstov, opuchy členkov a tváre, začervenenia v tvári, zvýšená únava, rýchle vyčerpanie, dýchavičnosť, nadmerné potenie atď.

Problém vám pomôže odhaliť aj pravidelné meranie tlaku domácim tlakomerom v pohodlí domova.

Aké sú vplyvy na jeho vznik?

Vysoký tlak spôsobuje veľa faktorov. Môže za to napríklad zlé stravovanie. Príliš mastné, solené a sladené jedlá môžu spôsobovať zužovanie a zanášanie ciev. Preto by ste mali konzumáciu týchto jedál obmedziť. To sa týka aj údených a vyprážaných jedál. Rovnako zlé sú aj sladené bublinkaté vody či biele pečivo.

Vysokým tlakom sú postihnutí aj tí, ktorí vedú uponáhľaný život plný stresu. Stres spôsobuje zužovanie ciev a ak ho je veľa, cievy sa už nemusia automaticky rozšíriť, ale zostanú zúžené. Ďalšími faktormi sú napr. obezita, tehotenstvo atď.

Liečba, ktorá pôsobí na zníženie tlaku

Sú dve skupiny ľudí. Takí, ktorí uznávajú odbornú pomoc a takí, ktorí ju neuznávajú a preto sa snažia nájsť prírodné lieky dostupné bez predpisu. Najčastejšie majú bylinkové zloženie a zakúpiť si ich môžete ako v lekárni, tak aj na internete. Je ich viac a preto musíte byť pri výbere veľmi opatrný. No ani s bylinkami, ktoré pôsobia na zníženie krvného tlak, to netreba nijako preháňať. Mnoho z nich je veľmi silných, takže ich zvýšený príjem môže vyvolať veľké ťažkosti. Lieky na vysoký tlak bez predpisu môžete zohnať v podobe kvapiek, sirupov či tabletiek.

Určite je ale bezpečnejšie, ak váš stav bude mať pod kontrolou lekár. Ten vám môže predpísať také tabletky a lieky, ktoré možno nie sú vyrobené na úplne prírodnej báze, no činnosť srdca môžu upokojovať a dlhšie ho udržia v kondícii. Táto udržiavacia liečba zvykne pretrvávať celý život. No aj vy sami môžete pre váš stav niečo urobiť a nemusíte si dokupovať špeciálne liečivá. muz na prechadzke

Mnohým pacientom sa podarilo trvalé zníženie krvného tlaku, ak znížili svoju hmotnosť (ak mali nadváhu), ak sa vyhnite stresujúcim situáciám. Veľmi dôležitým je zmeniť stravovacie návyky a pohybový režim. Ak máte sedavé zamestnanie a málo sa hýbete, zakomponujte si do každého dňa aspoň polhodinovú prechádzku alebo iný typ pohybu. Odporúča sa cvičiť aj kardiocvičenia. Zníženie vysokého krvného tlaku môžete docieliť aj zmenou stravy. Obmedzenie jedál, ktoré sme uviedli vyššie je samozrejmosť. Naopak, ak budete konzumovať viac ovocia, zeleniny a vlákniny, váš stav sa môže zlepšiť. Mäso pripravujte šetrným spôsobom (bez vyprážania a presáľania). Ak vás problém trápi v tehotenstve, po pôrode sa zvykne sám upraviť.

Neliečenie má vážne následky

Pokiaľ si myslíte, že sa váš zdravotný stav zmení a zlepší sám od seba, môžete sa veľmi mýliť a určite je čakanie na dôsledky to najhoršie, čo ste si mohli zvoliť. Zníženie vysokého krvného tlaku pomocou liekov  a vyššie uvedených rád má skutočne svoj dôvod, nakoľko môžete ohroziť svoj život. Čím viac sa cievy zužujú, tým rýchlejšie sa môžu upchať alebo pretrhnúť. To má za následok zablokovanie prekrvenia končatín a orgánov. V týchto prípadoch hrozí amputácia končatín, znefunkčnenie obličiek, poškodenie alebo úplná strata zraku, srdcová príhoda, mozgová príhoda mŕtvica, zástava srdca atď. Ako vidíte, všetky dôsledky neliečenia a vedomého zabraňovania znižovania tlaku vedú k situáciám, ktoré ovplyvnia celý váš život.

Ak si už nechcete znížiť váš problematický vysoký tlak pomocou liekov od lekára, rešpektujte zásady stravovania a životného štýlu ako takého. Pomáhajú aj prípravky, tabletky či kvapky na prírodnej báze, ktoré rýchlo docielia zníženie aj nečakane zvýšeného krvného tlaku.

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *